Jdi na obsah Jdi na menu
 


Judas Priest

Původ:English flag Birmingham, Anglie
Období 1969—současnost
Žánry:Heavy metal
Speed metal
Vydavatelství:Columbia Records
Současní členové:Rob Halford
K.K. Downing
Glenn Tipton
Ian Hill
Scott Travis
Dřívější členové:
Web:www.judaspriest.com
Podrobnosti o skupině
na IMDb (anglicky)

Judas Priest je anglická heavy metalová skupina. Jejich první album vyšlo v roce 1974 a od té doby se stále drží na metalové špičce.

Historie skupiny

Roku 1969 zakládají v britském Birminghamu kytarista K. K. Downing a basista Ian Hill rockovou skupinu. Na post zpěváka je angažován Alan Atkins a za bicí usedá John Pattridge. Skupina si dává jméno Judas Priest (Jidášský kněz - název pochází z Dylanovy skladby The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest), vydává demo a začíná koncertovat v místních klubech. Hrají rock ovlivněný temnou hudbou Black Sabbath.

 Změny sestavy a první album

Roku 1973 střídá na postu zpěváka Atkinse do té doby osvětlovač Rob Halford (bratr manželky Iana Hilla). Následujícího roku Judas Priest získává posilu v podobě Glenna Tiptona, který přijal nabídku od svého přítele Downinga. Skupina následně se dvěma kytaristy vydává u společnosti Gull Records svou první dlouhohrající desku „Rocka Rolla“ s materiálem který převážně vznikl ještě za dob Atkinse. Album již naznačuje směr kterým se bude ubírat další vývoj skupiny a obsahuje již náznaky geniálních sól obou kytaristů.


Vzestup

Druhé album Sad Wings of Destiny vychází roku 1976 opět u Gull Records a katapultuje skupinu mezi špičku tehdejší tvrdé hudební scény. Album se může chlubit klenoty jako Victim Of Changes, Dream Deciever/Deciever, které Judas Priest hrají dodnes. Na desce se plně projevuje duo Tipton/Downing a také nenapodobitelný hlasový rejstřík Roba Halforda. Tato deska dává „tvrdé hudbě“ zcela nový rozměr (škatulka hard rock přestává být vystihující) a startuje tak cosi, co dnes nazýváme NWOBHM.

Změna labelu, nová deska, U. S. Tour

Roku 1977 přecházejí Judas Priest Od nahrávací společnosti Gull Records k CBS Records (Columbia Records) pro kterou nahrávají své třetí řadové album Sin After Sin. Jeho producentem se stává Roger Glover (Deep Purple) a za bicí sestavu usedá Simon Phillips. Sin After Sin se stává logickým pokračovatelem Sad Wings. Vede si dobře jak v britských, tak v amerických žebříčcích. Proto skupina vyráží na první turné po USA kde vystupuje s Led Zeppelin v Okland Coliseum. Fanoušky je skupiny vřele přijata a proto se do USA pravidelně vrací dodnes.

Rozjetý vlak

Železo se má kout dokud je žhavé, a proto Judas Priest vydávají hned následující rok (1978) další úspěšné album Stained Class. Nahrál jej bubeník Les Binch a Judas Priest se stávají skutečně „Světovou“ skupinou protože se jim otevřel poslední významný trh - Japonsko. Na turné po USA a následně i v Japonsku Rob Halford naplno prezentuje svou Leather Image (Kůže, kov) čímže dokresluje svou výjimečnost hlasovou. Ještě téhož roku vychází album Killing Machine, v USA jako Hell Bent For Leather a singl Take On The World jenž se umisťuje v britské Top 10. Album si vede výborně i v USA, kde obsahuje navíc píseň The Green Manalishi. Album se drží i v žebříčku Top 100 na Billboard.

První živé album

Někdy se sejde mnoho příznivých podmínek, skvělé publikum, precizní výkon kapely, výborný zvuk a v pár případech je koncert dokonce zaznamenáván. To potom zapříčiní vznik nezapomenutelného a naprosto zásadního Live Alba. Některým skupinám se tyto podmínky nepodaří splnit nikdy. Judas Priest se to podařilo na „živáku“ Unleashed in the East - záznamu pěti dnů z japonského turné roku 1979. Unleashed In The East se tak řadí mezi nejzásadnější živá alba Hard & Heavy vůbec. Ve stejném roce na turné po USA Halford již jen dopiluje svou show k naprosté dokonalosti, když se na pódium, při skladbě Hell Bent for Leather, vřítí s Harley-Davidsonem… dnes již nezbytnou součástí vystoupení Judas Priest. Unleashed in the East zaslouženě sklízí úspěchy a útočí na nejvyšší místa žebříčků v Evropě i USA.

Nový bubeník, nadčasové album

Roku 1980 se na postu bubeníka objevuje Dave Holland, se kterým skupina nahrává výbornou desku British Steel, geniální kus, který okamžitě bere ztečí žebříčky nejlepších alb. British Steel, se se svým originálním obalem (ruka s žiletkou) zařezává pod kůži a je absolutním vrcholem NWOBHM. V době kdy Judas Priest vydávají toto zásadní (šesté) album a jsou již ostřílenými metalovými harcovníky, vydávají Iron Maiden teprve své první album, které jako jediné může pomýšlet na měření se s vyzrálým a po všech směrech bravurním British Steel, které skutečně určuje směr vývoje heavy metalu. Na desce se nachází skladba Breaking The Law, která je pro Judas tím, čím je pro Led Zeppelin Whole Lotta Love, nebo pro Deep Purple Smoke on the Water. Judas Priest se objevují na BBC a usazují se v Top Ten. Album podporují vyprodaným turné po Británii, následně po Evropě a konečně USA. Skladba Metal Gods z British Steel dala Judas Priest druhé jméno, protože tímto albem se pro široký okruh fanoušků Priest stali skutečnými Bohy.

Výdech a posílení pozic

Sedmou „fošnou“ Priest je Point of Entry, které v celkovém kontextu je spíše průměrné, ale nikoli propadák. Po vydání následuje propagace na dlouhém turné po USA a dobytí další televize, tentokrát MTV, kde je se skupinou vysíláno interview. Judas Priest nedávají fanouškům vydechnout a drtí jejich sluchové aparáty dalším albem - Screaming for Vengeance, které začíná intrem The Hellion a pokračuje nářezem Electric Eye. Tento dvojskladba se stává kultem a dodnes jím začínají koncerty. Judas Priest získávají tak zásadní pozici na Metalové scéně, že se podle jejich songů začínají pojmenovávat další skupiny, jako příklad poslouží již výše zmíněný song The Hellion, který dává jméno nově vzniknuvší stejnojmenné americké skupině. Album je opět podporováno dlouhým turné během kterého se Judas představují i ve slavné newyorské Madison Square Garden. Metal Gods si na něm získávají pověst jedné z nejlepších živých kapel na světě a na konci turné je Screaming for Vengeance oceněno zlatou a později i platinovou deskou.

Metal Gods

Pozici leadrů Heavy Metalu obhajuje Judas Priest roku 1984 deskou Defenders of the Faith. Album opět sklízí obrovský úspěch jak v USA tak na starém kontinentu. Obsahuje hity jako Freewheel Burning, Sentinel nebo Love Bites. Judas Priest vskutku nemají konkurenci a potvrzují to i na dalším turné. Systém album - turné však vyčerpává a tak si členové skupiny nutně potřebují odpočinout. Po zhruba ročním oddechu však začínají Priest aktivně pracovat a natáčejí dost inovativní desku Turbo (1986), fanoušky zpočátku odsuzovanou. S odstupem mnoha let se ale ukazuje jeho síla a nadčasovost.

Stagnace? Kompromis?

Z turné na podporu nového alba vydávají Judas roku 1987 další živou desku - Priest...Live! která nedosahuje kvalit Unleashed… ale i přesto je pro pravého fanouška JP nepostradatelnou. Záznam vychází i na VHS, která se ovšem postupem času stává nesehnatelnou. Proto video znovu vychází na DVD v roce 2003 spolu s videoklipy pod názvem Electric Eye. Následující rok vrhá banda kolem Halforda na trh album Ram It Down, které je jakýmsi kompromisem mezi klasickými deskami JP a nepřijatým Turbo.


Bubeník a Metalový Nový zákon

Roku 1989 nahrazuje na postu bubeníka Dave Hollanda mladý a energický Američan Scott Travis. Období kolem roku 1990 je spíš ve znamení grunge a klasický metal zaznamenává úpadek. Do těchto podmínek Metaloví Bohové vrhají nekompromisní, moderní a brutální album Painkiller. Světe div se, album si vede skvěle. Painkiller se stává vůbec nejzásadnějším metalovým albem vůbec. Svou energií a důrazem jako by křičelo do světa „Metal Forever“ a dodnes inspiruje mnoho kapel na poli Metalu. Ne nadarmo je označováno jako „Metalový Nový zákon“, jeho význam pro tuto hudbu je nevyčíslitelný. Judas Priest se díky němu dají nazývat nejen zakladateli ale i zachránci heavy metalu. Na obalu se po obloze prohání kovový anděl na Harleji, jakési převtělení anděla z první skutečně heavy desky Sad Wings Of Destiny.

Odchod, hledání, druhý dech

Roku 1992, po roce a půl dlouhém vyčerpávajícím světovém turné, oznamuje Rob Halford světu, že opouští skupinu a vydává se na sólovou dráhu. V srdcích mnoha fanoušků zavládl smutek a beznaděj. Skupina hledá náhradu. Uvažuje se o angažmá Ralfa Scheperse (Primal Fear,ex-Gamma Ray), který má hlasově blízko k Halfordovi, ten však nakonec odmítá a skupina tápe a hledá dál. Čekání na nový hlas zkracuje několik Best Of, nejznámější je zřejmě Metal Works '73 - '93. Roku 1995 Judas Priest představují svého nového frontmana, Američana Tima Owense z americké revivalové skupiny hrající Judas Priest. Skupina dostane nabídku na zfilmování Timova příběhu, po přečtení scénáře ale Priest odmítají. Film je přesto natočen a do kin přichází v roce 2001 pod názvem Rock Star (v ČR Rocker), nemá ale velký úspěch. Krátce po získání nového zpěváka se rozjíždějí práce na novém albu. Tim Owens dostává přezdívku „Ripper“, mezitím Glenn Tipton vydává sólovou desku Baptizm Of Fire. Jugulator (1997) vychází u CMC Records a je důkazem, že to půjde i bez Halforda, i když těžko. Jugulator fanoušci moc nadšeně nepřijali, skladby jsou brutální a dost odlišné od klasických Judas Priest. Světlou výjimkou na albu je Burn In Hell. Kapela se vydává na dlouhé turné, během kterého spatří v roce 1998 světlo světa Live Meltdown.

Nová naděje

Během roku 1999 se začíná připravovat nové album. Ne však už pro CMC, se kterou byla zrušena smlouva. Novou smlouvu podepisují Priest v roce 2000 s SPV/Atlantic Records/JVC a pouštějí se do práce na novém albu. Tou dobou, po neúspěších se skupinami Fight a Two, Halford zakládá skupinu nesoucí jeho jméno. Vydává album Ressurection na kterém je i duet s Brucem Dickinsonem z Iron Maiden a je návratem Roba Halforda k Metalu. To již dává tušit, že ačkoli to obě strany vylučují, není do budoucna vyloučen velký Reunion. Samotní Judas Priest vydávají konečně roku 2001 album Demolition, které kapelu vrací zpět na její místo…tedy na vrchol Heavy Metalového žánru. Deska má moderní zvuk, energii i nápad. Ripper ukazuje že je skutečně výborný zpěvák, i když trošku jinak než Halford. Podporu znovu zajišťuje světové turné v jehož rámci navštíví i Prahu a v létě si již fanoušci mohou užít s prvním DVD - Live In London které je pořízeno na vánočním koncertě ve slavné Brixton Academy. Téhož roku nahrává Halford desku Crucible. O rok později vychází koncert Live In London i na 2CD.

Metal Gods are Back - Reunion

V první polovině 2003 si skupina dává oddechovou pauzu, která je takzvaným klidem před bouří. V létě je totiž oznámen návrat Roba Halforda na post zpěváka, což je nesporně pozitivně přijato fanoušky. Tim „Ripper“ Owens, výborný zpěvák, odchází do americké powermetalové kapely Iced Earth, kam se jeho hlas přece jen hodí o něco více. U Judas Priest zatím začínají přípravy na Reunion Tour a také na novou desku v klasické sestavě. Dechberoucí Reunion Tour opět zavítá do Prahy, aby srazilo na kolena zaplněnou T-Mobile Arenu. Na jaře vychází napjatě očekávané album Angel of Retribution které je logickým pokračováním Painkiller. Album uzavírá andělskou trilogii započatou Sad Wings of Destiny - na obalu opět anděl. Turné na podporu Angel je znovu velkolepé. V ČR drtí rozjetí Judas vyprodanou halu Rondo v Brně. Brázdí Evropou, USA i Japonskem.

Na konci roku 2005 je k mání záznam japonského koncertu z Budokan Areny na DVD pod názvem Rising in the East. Za rok 2005 vydělali Judas Priest jen na koncertech 576 milionů Kč, čímž se zařadili do Top 100 nejvíce vydělávajících umělců. Začátkem roku 2006 se začíná nejistě mluvit o novém albu. Což Rob Halford potvrdil a také dodal, že se bude jednat o největší show v historii Judas Priest. Začátkem tohoto roku také vychází v pořadí již 2. sólová deska Glenna Tiptona s názvem Edge of the world; je poněkud jemnější než ta předešlá. Judas Priest nám chtějí zkrátit čekání na nové album a tak vydaly další DVD - Live Vengeance 82'; je to záznam koncertu z Memphisu na Screaming for Vengeance turné. Tento koncert vyšel již dvakrát, ale atraktivitě DVD to neubírá, je to jedinečná show!